Protezy zębowe

Wawer
Praga Południe

Protetyka

Mówi się, że nic nie jest nam dane raz na zawsze — niestety, dotyczy to także zębów. Całościowa lub częściowa utrata uzębienia może dotknąć każdego. Nie wynika ona jedynie z zaniedbań w zakresie higieny czy też starości — powstać może również wskutek wypadku lub przebytej choroby. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom dentystycznym utrata zęba to nie koniec świata, a zastosowane rozwiązania sprawiają, że zęby wstawione w gabinecie stomatologicznym są niemal nie do odróżnienia od naturalnych. Na czym polega leczenie protetyczne, jak przebiega i komu jest dedykowane?

 

Leczenie protetyczne: przebieg

Protetyka to jeden z działów stomatologii, którego celem jest tworzenie substytutów dla utraconych lub mocno uszkodzonych koron zębowych – pojedynczych lub wszystkich. Co robimy, że nasi pacjenci zawsze wychodzą z gabinetu z uśmiechem? Każdego z nich traktujemy w sposób indywidualny, dobierając rozwiązania najlepiej dopasowanego do jego potrzeb i oczekiwań.

Pierwszym etapem leczenia każdorazowo jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu oraz wykonanie szeregu badań, między innymi rozbudowanej diagnostyki RTG.

Po zakończeniu procesu diagnostycznego, wybraniu rodzaju protezy i zaplanowaniu dalszego leczenia, stomatolog przygotowuje jamę ustną do wstawienia uzupełnienia, lecząc ewentualne ubytki. Następnie wykonuje wycisk stanowiący odwzorowanie pola protetycznego — podstawy do stworzenia właściwego uzupełnienia, a także dobiera jej odpowiedni kształt, kolor i przezierność.

W Centrum Dental Progress wszelkie działania konsultujemy z pacjentem i w razie potrzeby na bieżąco je modyfikujemy.

 

Wskazania 

Utrata choćby jednego zęba niesie za sobą poważne konsekwencje dla całego organizmu. Braki w uzębieniu zaburzają pracę układu pokarmowego, pogarszają wygląd twarzy, powodują rozchwianie pozostałych zębów, a także problemy z mową i oddychaniem — dlatego w miarę możliwości każdy ubytek należy jak najszybciej uzupełnić.

W przypadku całkowitego bezzębia najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest proteza. W Centrum Dental Progress wykonujemy protezy bezklamrowe, protezy na podparciach szklanych, protezy teleskopowe, a także protezy oparte na implantach.

Wizyty u protetyka nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla osób, które zupełnie utraciły swoje zęby. Powinni rozważyć je także ci, których zęby są ukruszone lub mocno zniszczone. Dlaczego to takie ważne? Uszkodzenie części zęba znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnej infekcji wymagającej leczenia kanałowego lub grożącej jego całkowitą utratą. Gdy uszkodzona jest więc jedynie korona zęba, idealnym rozwiązaniem są wkłady onlay, inlay, licówki lub korony i mosty ceramiczne utwierdzane na naturalnych korzeniach zębowych.

Leczeniem protetycznym obejmuje się także tych pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby, a ich problemem jest nierówny zgryz.