Leczenie ozonem kontra klasyczne zabiegi stomatologii zachowawczej

Klasyczne zabiegi stomatologii zachowawczej mogą kojarzyć się bólem lub dyskomfortem. Chociaż obecnie dostępne są liczne metody znieczulenia, to nadal wiążą się one z iniekcją, a co za tym idzie, często również strachem, szczególnie u dzieci. W końcu kto z nas nigdy nie bał się igły. Istnieje jednak mniej znana procedura stomatologiczna, pozwalająca wyleczyć ząb zupełnie bezboleśnie i w krótkim czasie. Mowa tu o ozonoterapii.

Działanie ozonu

Ozon to gaz, składający się z trzech cząsteczek tlenu. W naturze występuje on w warstwie ozonowej atmosfery ziemskiej i spełnia rolę blokera promieniowania UV. Jest to gaz wysoce reaktywny i toksyczny, dlatego używa się go do odkażania powierzchni medycznych oraz w terapii schorzeń wywołanych przez bakterie i drobnoustroje. Jego działanie utleniające jest bardzo silne, ale krótkotrwałe, dlatego wszelkie oczyszczone powierzchnie są potem zupełnie bezpieczne do użycia. Ozon może nie tylko zabijać bakterie, grzyby i pierwotniaki, ale nawet usuwać brzydkie zapachy.

Ozon w stomatologii

Dzięki swoim właściwościom ozon zaczął być wykorzystywany w terapii stomatologicznej. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego zabiegu oczyszczania zęba, który wiąże się z utratą części szkliwa i borowaniem. To oznacza ból lub potrzebę iniekcji anestetyku, co więcej zabieg taki potrafi trochę potrwać i nie należy do najbardziej komfortowych procedur medycznych. To dlatego w naszej klinice już od początku lat 2000, jako pierwsi w polsce zastosowaliśmy ozonoterapię stomatologiczną.

Na chory ząb nakłada się specjalny rękawek, blokujący dostęp powietrza i innych czynników oraz izolujący część szkliwa, na którą zostanie podany ozon. Tego mamy pod dostatkiem, ale w nieco innej formie – w końcu tlen otacza nas zewsząd. Specjalny aparat do przeprowadzania zabiegu zbiera tlen z atmosfery i konwertuje go w postać trójatomową. Następnie ozon jest doprowadzany przez rękawek do zęba, gdzie powoduje natychmiastową śmierć grzybów, bakterii i drobnoustrojów. Taki zabieg trwa znacznie krócej od tradycyjnej procedury, bo zazwyczaj zaledwie kilkadziesiąt sekund. W tym czasie ząb zostaje zupełnie zdezynfekowany. Co więcej ozon działa również przeciwzapalnie i wspomaga regenerację organizmu.

Kiedy warto wypróbować terapię ozonem?

Zapisz się do naszej kliniki na zabieg wtedy, kiedy zaczynasz obserwować niewielkie zmiany i “psucie się” zębów. Wtedy ozonoterapia sprawdzi się najlepiej, bo zupełnie można uniknąć mechanicznego usuwania złogów bakterii. Ta metoda jest również wykorzystywana podczas leczenia nadwrażliwości szyjek zębów i stanów zapalnych przyzębia i dziąseł.