Rodzaje wybielania zębów

Każdemu marzą się lśniące i idealnie białe zęby. Niestety – przebarwienia szkliwa to naturalna kolej rzeczy, szczególnie jeśli lubimy kawę, wino czy papierosy. Walkę często podejmujemy w domu, czy to za pomocą specjalnych past wybielających czy płynów do płukania jamy ustnej. I oczywiście – odpowiednia profilaktyka jest ważna, jednak przebarwień związanych z nagromadzoną płytką bakteryjną nie da się często zwalczyć korzystając z domowych sposobów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przeprowadzić procesu wybielania w domu. Jakie są skuteczne metody, które zagwarantują nam piękny i biały uśmiech.

Specjalistyczna ocena i zabiegi estetyczne

Kiedy odwiedzisz stomatologa w celu wybielenia szkliwa, zaproponować on może dwie metody – albo wybielanie w gabinecie za pomocą lampy, lub w domu, przy użyciu specjalnych nakładek. O tym jednak później. Skupimy się najpierw na zabiegach, które odpowiednio przygotują Twoje szkliwo.

Po pierwsze – wybielanie może być przeprowadzane tylko na zębach zdrowych i oczyszczonych. Aby efekty wybielania były wyraźniejsze i trwalsze, na początku lekarz zaleci przeprowadzenie skalingu i piaskowania. Pozwoli to na usunięcie za pomocą ultradźwięków nagromadzonej na szkliwie płytki nazębnej oraz usunięcie resztek pokarmów z miejsc niedostępnych dla szczoteczki, nitki czy płynu.

Wybielanie w gabinecie

Decydując się na wybielanie lampą w gabinecie wybierasz szybszą, skuteczniejszą, ale niestety również nieco droższą drogę do osiągnięcia efektu białych zębów. Zabieg przeprowadzany za pomocą lampy LED lub Beyond trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Na początku specjalista nakłada na zęby specjalny żel wybielający o wysokim stężeniu. Światło lampy sprawia, że preparat dostaje się nawet do głębokich warstw szkliwa, w rezultacie prowadząc do usunięcia przebarwień oraz rozjaśnienia zębów o kilkanaście tonów. Efekt dobrze przeprowadzonego wybielania lampą może utrzymywać się nawet do 3 lat!

Wybielanie nakładkowe

Chociaż lwia część tego procesu odbywa się w domu, to niezbędna jest wizyta u specjalisty. To on dobierze dla nas odpowiednie preparaty i wykona indywidualny odcisk szczęki, na którego podstawie powstaną nakładki zębowe. Wybielanie przeprowadzamy w domu, zakładając codziennie na kilka godzin nakładki posmarowane żelem. To rozwiązanie cechuje się niższą ceną, ale również nieco słabszymi efektami. Trzeba mieć również na uwadze, że w przypadku obu zabiegów przez kilka dni obowiązywać nas będzie tzw. biała dieta. W przypadku wybielania nakładkowego ten czas wydłuża się na cały okres trwania terapii.

Niezwykle ważne jest wybieranie produktów zarekomendowanych przez stomatologa. Niepewne, zakupione w sieci artykuły do wybielania mogą okazać się niebezpieczne i wyniszczające dla szkliwa, lub przynosić znikome efekty.