Diagnostyka obrazowa w stomatologii

Rozwój cyfrowych technologii obrazujących znacząco popchnął do przodu rozwój wielu dziedzin stomatologii. Szczególnie zyskały dzięki nim endodoncja i protetyka – terapie stały się bardziej precyzyjne, a szanse na efekty uboczne zmalały. Rentgenowskie badania obrazowe są wykorzystywane na co dzień również w diagnostyce trudnych przypadków ortodontycznych.

Jakie badania RTG wykonasz u stomatologa?

Udając się na leczenie kanałowe, zabieg zakończy się zapewne rentgenem pojedynczego zęba. W przypadku występowania schorzeń ortodontycznych, świetnie sprawdzają się cefalometria i badanie pantomograficzne, które zapewniają kolejno rzut boczny i przedni twarzoczaszki. Tym samym dają podgląd nie tylko na struktury otworu gębowego, ale również zatok przynosowych i stawu skroniowo-żuchwowego.

Coraz popularniejszym badaniem w stomatologicznej diagnostyce obrazowej jest tomografia CBCT. Wykorzystuje ona technologię wiązki stożkowej, przez co znacząco zmniejsza ilość dostającego się do organizmu, szkodliwego promieniowania jonizującego. Ten rodzaj badania pozwala na stworzenie dokładnego, trójwymiarowego obrazu czaszki i świetnie sprawdza się np. podczas planowania leczenia ortodontycznego.

W jakich dziedzinach pomaga obrazowanie RTG?

Po pierwsze – bez obrazowania RTG nie byłoby mowy o rozwoju jakichkolwiek bardziej skomplikowanych zabiegów implantologicznych i protetycznych. Dzięki tomografii lub cefalogramowi można na przykłąd ocenić rozwój kostny w żuchwie pacjenta, zaplanować wszczepienie implantów i kontrolować ich bioabsorpcję.

Badania RTG to też niezastąpione narzędzie w arsenale chirurga szczękowego i ortodonty. Dzięki obrazowaniu mogą oni ocenić układ stawu skroniowo-żuchwowego i dokładnie opisać występującą wadę zgryzu, a następnie zaplanować dokładne leczenie. Podczas ekstrakcji i zabiegów endodontycznych badania RTG służą do weryfikacji stanu zębodołu lub właściwego oczyszczenia kanału.

Na koniec warto wspomnieć, że badania obrazowe RTG czaszki są używane nie tylko w stomatologii. Korzystają z nich również laryngolodzy oraz ortodonci w przypadku schorzeń związanych z zatokami, uszami i obrębem twarzoczaszki.