Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym zmaga się naprawdę wielu polaków. Jest szczególnie dokuczliwy, poniewaz ujawnia się często przy jedzeniu ulubionych gorących lub zimnych potraw. Jak rodzi się ta przypadłość i co można zrobić, żeby jej przeciwdziałać?

Czym jest nadwrażliwość?

Ta nieprzyjemna przypadłość jest wywoływana poprzez odsłonięcie zębiny – wewnętrznej, mocno unerwionej warstwy zęba, znajdującej się pod szkliwem. Tego typu zmiany powodowane są zarówno przez czynniki mechaniczne, jak i chemiczne. Na ścieranie się szkliwa wpływać mogą więc: wady zgryzu, stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, a także spożywanie kwaśnych i bogatych w chemię napojów i pokarmów, które doprowadzają do stopniowej demineralizacji i osłabienia się szkliwa.

Inną przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie szyjek zębowych i osuwanie się dziąseł. Zazwyczaj jest to spowodowane przez odkładający się długo kamień, który wciska się pod zęby i tym samym zwiększa podatność na bodźce bólowe.

Nadwrażliwość zębów objawia się zazwyczaj ostrym, gwałtownym bólem, odczuwanym podczas spożywania pokarmów w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. Takie dolegliwości mogą być potem odczuwane jeszcze przez kilka dni.

Jak walczyć z nadwrażliwością?

Tutaj trzeba się troszeczkę postarać. Niestety – zwykłe szczotkowanie nie jest remedium na tę przypadłość. Zwykła szczoteczka, jeśli jest stara i zużyta, może nawet pogorszyć stan szkliwa i doprowadzić do dalszych mechanicznych uszkodzeń. Jeśli chcesz im zapobiec, to zaopatrz się w pastę z wysoką zawartością fluoru, która wesprze mineralizację szkliwa, a szczoteczkę zamień na taką z delikatnym włosiem. Powstrzymaj się od spożywania pokarmów bogatych w kwas, takich jak cytryny czy słodkie napoje gazowane. Warto również stosować specjalne płukanki mineralizujące z fluorem i płyny do płukania jamy ustnej, które pozwolą pozbyć się bakterii i resztek pokarmu z miejsc niedostępnych dla szczoteczki.

Istotna w walce z nadwrażliwością zębów jest oczywiście wizyta u stomatologa. Dobrze sprawdzą się zabiegi piaskowania i skalingu, które pozwalają pozbyć się całego kamienia nazębnego, nawet z niezwykle trudno dostępnych miejsc. Stomatolog pomoże również dobrać odpowiednie dla Ciebie preparaty do stosowania w domu. Istnieją również metody bezpośredniej walki z nadwrażliwością – można tu wymienić ozonowanie i terapię preparatem Seal Protekt, umożliwiającym wypełnienie odsłoniętych kanalików i ochronę przed niechcianymi bodźcami.