Radiologia stomatologiczna – czy jest bezpieczna?

Badania RTG są niezwykle skutecznym sposobem diagnozowania przeróżnych wad i schorzeń w obrębie jamy ustnej. Ze względu na newralgiczne miejsce badania, wiele osób podchodzi do RTG elementów twarzoczaszki z dystansem a nawet ze strachem. Czy warto rezygnować z tak nowoczesnej metody ze względów bezpieczeństwa? A może strach przed rentgenem jest zupełnie bezpodstawny?

Rodzaje stomatologicznych badań RTG

Badania rentgenowskie pozwalają wejrzeć wgłąb organizmu dzięki podaniu do ciała specjalnego promieniowania, nazywanego właśnie rentgenowskim. Jest to promieniowanie jonizujące, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie – jednak tak jak zwykle, wszystko zależne jest od dawki.

Najpopularniejszymi badaniami obrazowymi są RTG pojedynczego zęba, pantomogram i cefalogram. Wykonywane są zazwyczaj za pomocą jednego, specjalistycznego sprzętu, na przykład tomografu stomatologicznego. Badania różnią się przede wszystkim rodzajem projekcji oraz sposobem wykorzystania podczas terapii.

  • Pojedyncze badanie zęba RTG, jest obowiązkowym testem wykonywanym przed każdym zabiegiem endodontycznym. Jest również skuteczne w wykrywaniu stanów zapalnych korzeni, nadmiaru próchnicy czy zębów niewyrżniętych.

  • Pantomogram, będący projekcją przednią twarzoczaszki. Jest wykorzystywany do oceny stanu przyzębia oraz kości szczęki. Wyniki badania są istotne również podczas terapii ortodontycznej oraz przed usunięciem zębów czy wszczepieniem implantów.

  • Cefalogram to zdjęcie zazwyczaj wykonywane w projekcji bocznej. Jest podstawą do diagnozowania wad zgryzu oraz problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Umożliwia on również ocenę wzrostu kostnego, na przykład podczas terapii implantologicznej.

Bezpieczeństwo badania

Badania rentgenowskie pozwalają na skuteczną diagnozę i precyzyjne opracowanie planu leczenia. Niestety – promieniowanie nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego wiele osób obawia się badań. Większość pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że obrazowanie RTG twarzoczaszki jest naprawdę bezpieczne. Po pierwsze – podczas badania na pacjenta zakłada się specjalny kaftan, który zapobiega penetrowaniu przez promieniowanie innych fragmentów ciała niż aktualnie badane. Nowoczesne sprzęty działają również bardzo szybko i zdjęcie wykonują w maksymalnie kilka sekund, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Przyjmowane dawki promieniowania mierzy się w mikrosiwertach. Podczas badania pojedynczego zęba pacjent przyjmuje około 5 µSv a podczas cefalometrii lub pantomogramu – około 12 µSv. Dla porównania – mieszkając w Polsce, miesięcznie przyjmujesz około 200 µSv z przeróżnych, niezauważalnych źródeł promieniowania – daje to około 6-7 µSv dziennie – a więc badanie, podczas którego przyjmiesz podobną dawkę, praktycznie nie ma prawa Ci zagrozić.