Endodoncja

Gdy w zębie dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi, plombowanie niestety nie ma już żadnego sensu. Zakażonego zęba nie da się uratować bez dokładnego usunięcia całej tkanki dotkniętej stanem zapalnym.

Endodoncja, powszechnie znana jako leczenie kanałowe to zachowawcze leczenie chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych, które daje nam możliwość zachowania zęba, z pozoru niemożliwego do uratowania, przedłużenie jego życia, a także jego odbudowa w przyszłości.

Decyzja o usunięciu zęba zawsze stanowi ostateczność. Pełne, naturalne uzębienie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.

 

Objawy zapalenia miazgi

Niepokojącymi objawami, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u stomatologa to:

  • spontaniczny lub pulsujący ból utrzymujący się przez dłuższy czas;
  • ciemna barwa zęba;
  • wrażliwość na zimno, rzadziej na ciepło;
  • ból w poziomym ułożeniu ciała (często pojawiający się w nocy);
  • ból w trakcie gryzienia;
  • ból ciężki do zlokalizowania, promieniujący;
  • obrzęk i bolesność tkanek miękkich otaczających ząb.

Ustąpienie objawów wcale nie oznacza końca problemów. Wręcz przeciwnie, sygnalizować może martwicę miazgi. Mimo braku bólu ząb nadal wymaga pilnej interwencji – w przeciwnym razie może dojść do powstania zgorzeli miazgi zęba lub zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

 

Endodoncja krok po kroku

Jeszcze niedawno leczenie kanałowe wiązało się z koniecznością dewitalizacji, czyli chemicznego zatrucia miazgi zębowej. Jej uśmiercenie w trakcie pierwszej wizyty miało za zadanie sprawniejsze pozbycie się jej na kolejnej. Dziś na szczęście leczenie kanałowe przebiega znacznie szybciej! Dzięki skutecznemu, aplikowanemu komputerowo znieczuleniu miejscowym możliwe jest pozbycie się chorej miazgi bez konieczności jej wcześniejszego zatrucia.

Jak więc przebiega proces leczenia endodontycznego? Po podaniu znieczulenia stomatolog za pomocą wiertła odkrywa ząb i precyzyjnie oczyszcza kanały, poszerza je, odkaża i wypełnia, tzw. gutaperką, czyli specjalną, twardniejącą masą. Cały proces zamyka założenie na wyleczony ząb plomby.

 

Leczymy pod mikroskopem

Mimo iż brzmi prosto, leczenie endodontyczne to skomplikowany zabieg, który może udać się tylko wtedy, gdy przeprowadzany jest przez doświadczonego specjalistę, zaopatrzonego w najwyższej jakości sprzęt.

Struktury anatomiczne zęba są naprawdę niewielkie i często bardzo skomplikowane. Niejednokrotnie w trakcie leczenia stomatolog napotyka problemy, takie jak wąskie, zrośnięte kanały, zakrzywione korzenie, a nawet narzędzia złamane lub pozostawione w trakcie wcześniejszego leczenia. Także niewystarczające oczyszczenie kanału lub jego pominięcie skutkuje licznymi powikłaniami.

Aby mieć pewność, że leczenie przyniesie oczekiwane efekty, w trakcie zabiegu korzystamy z mikroskopu – pozwala on na dokładne odnalezienie oraz opracowanie każdego kanału, a tym samym gwarantuje większą skuteczność leczenia.