Stomatologia zachowawcza

Nic tak nie dodaje uroku, jak piękny uśmiech, ukazujący proste, białe zęby. Warto pamiętać jednak, że piękne zęby, to przede wszystkim zdrowe zęby i to właśnie na tym, należy skupić się w pierwszej kolejności.

Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną zajmuje się głównie profilaktyką chorób zębów oraz dziąseł, zwłaszcza najpowszechniejszej chorobie, jaką jest próchnica.

Próchnica to choroba powstająca wskutek działania bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Wbrew pozorom ubytki nią spowodowane nie pojawiają się w zębach z dnia na dzień – to długi i skomplikowany proces, który można zatrzymać, jeśli zareaguje się odpowiednio wcześnie. Pamiętaj: zlekceważenie próchnicy, która początkowo objawia się jedynie małymi, ciemniejszymi plamkami, najczęściej doprowadza do rozmiękczenia szkliwa, a w konsekwencji do poważnych ubytków twardych części zębów oraz miazgi – tkanki wewnętrznej.

Stomatologia ogólna skupiająca się na profilaktyce zajmuje się między innymi: badaniem jamy ustnej i zębów, higienizacją, czyli skalingiem, piaskowaniem, polerowaniem i fluoryzacją, a także leczeniem nadwrażliwości, krwawieniem dziąseł oraz edukacją dotyczącą właściwej higieny jamy ustnej.

 

Leczenie próchnicy

Wczesne leczenie próchnicy jest stosunkowo proste i co najważniejsze – nieinwazyjne. Polega na zastosowaniu specjalnych preparatów zawierających fluor, które wbudowują się w ząb. Dlaczego fluor? Pierwiastek ten jako jedyny posiada zdolność remineralizacji szkliwa, czyli jego naprawy. Działa jednak tylko na bardzo wczesne objawy próchnicy, czyli białe plamy. Dzięki fluorowi są one całkowicie odwracalne.

Jeśli w szkliwie i zębinie pojawiły się ubytki, konieczne jest oczyszczenie zęba z próchnicy i założenia wypełnienia kompozytowego.

Jeżeli mamy do czynienia z próchnicą głęboką, a bakterie zaatakowały już miazgę zęba, wymaga on leczenia endodontycznego. W przypadku tak zaawansowanego problemu jedynie właściwie przeprowadzone leczenie kanałowe jest w stanie uratować chory ząb.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Regularne przeglądy stomatologiczne to podstawa zdrowych zębów – dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie problemu z zębami i wyleczenie ich na wczesnym etapie, wtedy gdy wystarczają naprawdę proste zabiegi.

Warto również pamiętać o tym, że rozległe infekcje jamy ustnej, nieleczona próchnica czy inne choroby zębów oraz dziąseł mają ogromny wpływ na cały organizm. Mogą przyczyniać się do powstania szeregu schorzeń, między innymi chorób serca, stawów lub nerek.