Stawy skroniowo-żuchwowe są jednymi z najbardziej eksploatowanych stawów w naszym ciele.
To właśnie dzięki nim możemy poruszać żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki, mówić, śpiewać, ziewać i oczywiście jeść. Niestety, przez intensywną pracę są szczególnie narażone na przeciążenia i wszelkiego rodzaju dysfunkcje.
Większość znas co jakiś czas może odczuwać dyskomfort w obrębie stawu lub mięśni wykorzystywanych do gryzienia – jest to zjawisko normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Z reguły po niedługim czasie problem samoistnie znika. Co jednak, jeśli tak się nie dzieje, a dolegliwości nasilają się coraz bardziej?
Objawy dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego:
Do najczęstszych objawów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego zaliczamy:
- ból twarzy, głowy, stawu skroniowo – żuchwowego, ucha lub pleców;
- niemożność pełnego otwarcia ust, blokowanie się żuchwy;
- trzaskanie, strzelanie, tarcie lub przeskakiwanie w stawie;
- dyskomfort i trudności podczas gryzienia;
- opuchlizna twarzy, szyi lub barku;
- dzwonienie w uszach i pogorszenie słuchu;
- problemy ze wzrokiem;
- zawroty głowy;
- zmiana ułożenia dolnych i górnych zębów.
Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych
Leczenie problemów związanych z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego ze względu na ich umiejscowienia jest niezwykle trudne.
W pierwszej kolejności pracuje się nad zwalczaniem nawyków, które mogą prowadzić najpierw do nadwyrężania stawów, a następnie do dysfunkcji. Mowa tu między innymi o zbyt mocnym zaciskaniu zębów i zgrzytanie nimi w czasie snu. W tym celu Pacjentom zaleca się wykonywanie delikatnych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających żuchwę oraz zakładanie na noc szyny relaksacyjnej na zęby.
Jeśli takie działania nie przynoszą rezultatu, konieczne jest leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, protetyczne lub fizjoterapia, mająca za zadanie zmniejszenie zwarcia stawu i poprawa elastyczności mięśni.
W niektórych przypadkach zaleca się fizykoterapię — pole magnetyczne, laseroterapię, elektroterapię, leczenie ciepłem i zimnem, lub farmakologię w postaci leków rozkurczowych, leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Warszawa
Wawer
Praga południe